Obnova drobných sakrálních památek 2024 - I. část

Zpět na Aktuality

Ve městě Zábřeze a okolí se nachází řada drobných sakrálních památek. Každý rok procházejí některé z nich obnovou. Díky průběžným opravám a restaurování je možné do budoucna zachovat naše kulturní dědictví a těšit se dnes z těchto staveb.

Boží muka mezi Skaličkou a Ráječkem (u vodojemu)

1627

V roce 2024 nechalo město Zábřeh opravit v kraji ojedinělá zděná čtverhranná boží muka hranolového typu byla postavena roku 1627 po pravé straně cesty vedoucí ze Skaličky do Ráječka, na hranici katastru obou obcí. Boží muka stojící na nevysokém soklu jsou koncipována jako třístupňová, přičemž jednotlivé stupně jsou vždy odsazené a přechod mezi nimi je zvýrazněn jednoduchou zděnou římsou. Ve středním stupni se nachází prázdná nika, ve třetím stupni (kaplici) jsou vsazeny dvě pískovcové desky, v průčelí pískovcová deska s reliéfem Kalvárie, ze západní strany  deska se znakem donátora Martina Půhončího z Předmostí, nahoře zakončená páskou s nápisem 1 6 M. P Z A S 2 7 (1627, Martin Půhončí z Přemostí a Skaličky). Stavba je kryta pískovcovou stříškou s imitací pálených tašek, která měla původně na vrcholu umístěný pískovcový jetelový kříž.

Znak donátora je podélně dělený, pravá polovice je napříč rozdělená, v horním poli lilie, kterou drží předníma nohama noh (gryf) ve skoku umístěný v levém poli, ve spodním pravém poli dva pruhy pošikem. Klenot tvoří dvě orlí křídla a mezi nimi vinařský nůž, přenesený ze znaku kardinála Františka z Dietrichsteina.

Boží muka nechal postavit Martin Půhončí z Předmostí, který započal svou kariéru na počátku 17. století ve službách olomouckého biskupa kardinála Františka z Dietrichsteina. Jako schopný úředník byl velice oblíbený u kardinála, který zajistil jeho povýšení do šlechtického stavu 13. června 1616 a v roce 1623 mu uprázdněné biskupské manství Skaličku udělil v léno. Podle pověsti jsou v blízkosti božích muk pochováni padlí švédští vojáci, kteří jako protestanti nemohli být pochováni na katolickém hřbitově.

Více viz publikace Drobné sakrální památky Zábřeha a okolí z r. 2005, s. 8.

Poznámka: vročení bylo v minulosti mylně čteno jako 1622, při restaurování pískovcových částí památky uskutečněném krátce po vydání publikace bylo možné dataci upřesnit.

Boží muka z roku 1627 Boží muka z roku 1627 Boží muka z roku 1627 Znaková deska s ervem Martina Půhončího z Předmostí a Skaličky

 

Boží muka Nejsvětější Trojice na Skaličce

1854

Drobná architektura stojí vedle cesty ze Skaličky do Jestřebí, mezi Skaličkou a hřbitovem. Zděná boží muka hranolového typu. Fasáda je v polovině výšky členěna jednoduchou římsou, nad ní je z čelní strany hluboká nika s obrázkem. Boží muka jsou kryta plechovou stanovou stříškou, z jejíhož vrcholu vyrůstá kovový křížek.

Boží muka dal postavit Josef Badal ze Skaličky z č. 22. V nice byla původně lidová dřevořezba Nejsvětější Trojice spolu s nápisem: Svatou Trojici zhotovil a vyřezal řezbář Metud prostým nožem (kudlou).

V roce 2024 zajistilo město Zábřeh opravu této stavby.

Viz publikace Drobné sakrální památky Zábřeha a okolí z r. 2005, s. 33.

 Boží muka z roku 1854

 

 

 

Zpět na Aktuality