Povodně

Zpět na Aktuality

Bez dobrovolných hasičů a lidí ochotných pomoci není řešení krizových situací vůbec myslitelné. Povodně opět ukázaly, že jsou naprosto nepostradatelní. Profesionální hasiči mají naráz tolik práce a nemohou být všude, musí se často soustředit na záchranu životů v těch nejvíce potřebných místech.

Bez dobrovolných hasičů a lidí ochotných pomoci není řešení krizových situací vůbec myslitelné. Povodně opět ukázaly, že jsou naprosto nepostradatelní. Profesionální hasiči mají naráz tolik práce a nemohou být všude, musí se často soustředit na záchranu životů v těch nejvíce potřebných místech. Klíčová je také role starostů obcí. Díky vytvoření protipovodňových bariér a ochranám hrází či jejich kontrolám se podařilo v ORP Zábřeh obce u Moravy od povodní uchránit. Postřelmov, Lesnice, Leština, Zvole, Lukavice, Bohuslavice. Další obce zase pomáhaly při zajištění ubytování evakuovaných a posílaly své jednotky a ochotné muže na pomoc do rizikových míst. Hoštejn, Hněvkov, Nemile, Lupěné, Zábřeh – Moravská Sázava nedosáhla 2. stupně povodňové aktivity; monitorovali jsme situaci a byli jsme připraveni, velkou nadějí byl suchý poldr Žichlínek, největší v ČR. Město Zábřeh má technicky skvěle vybavenou jednotku požární ochrany II. kategorie tvořenou dobrovolnými hasiči, byla po celou dobu zapojena přímo do činnosti profesionálních hasičů – v terénu je nerozlišíte. Nepostradatelná byla pomoc Charity Zábřeh, tradičně se zapojili také skauti. A celá řada dobrovolníků. Děkuji všem spolupracovníkům v krizovém štábu ORP Zábřeh. Také Povodí Moravy, ČHMÚ, policii, zdravotnickým záchranářům. Firmám, které poskytly především stavební techniku a materiály. Škála zapojených je opravdu široká. Velmi děkuji všem, kdo se zapojili.

Děkuji také rodinám a ženám všech hasičů a dobrovolníků – bylo to i pro vás náročné.

 

Morava, průtok na profilu Raškov

Práce se dnes soustředí na obnovu infrastruktury, funguje zásobování pitnou vodou či elektřinou, postupně se otevírají zaplavené komunikace a obnovují spoje.

Můžeme se tak soustředit na pomoc do oblastí Jeseníků a podhůří, kde povodně natropily obrovské škody.

Povodně také prověřily protipovodňová opatření a kritická místa, s tím musíme pracovat. Moravě se v našem úseku musí umožnit přirozený rozliv tam, kde nenapáchá škody či jsou škody minimální – prioritou je ochrana obyvatelstva, sídel. Krajině ještě hodně dlužíme, i řekám. Schopnost zadržet vodu je jedním z atributů funkční krajiny v celém povodí, škála opatření je široká od technických po přírodě blízká. Velkou pomocí je bohatá datová základna ČHMÚ. V souvislosti s klimatickou změnou se na extrémní počasí musíme do budoucna ještě více připravit.

Zpět na Aktuality