Poznejte Zábřežskou vrchovinu

Výlety do atraktivních turistických cílů většinou znamenají míjení procesí dalších návštěvníků. Alternativou jsou méně známá pohoří, ve kterých je navíc stále co objevovat. Jedním z nich je Zábřežská vrchovina.

K létu patří prázdniny, k prázdninám zase vzpomínky na dětství. Měl jsem to štěstí a prázdniny pravidelně trávil u řek Moravy či Moravské Sázavy, byly to obrazy jak vystřižené z povídek Oty Pavla. Vody mizející v dálce vyzývaly k představě romantické cesty lodí po Moravě přes Dunaj až do Černého moře. S postupným procházením moravské krajiny se jen utvrzuji v tom, že jeden lidský život nestačí na její poznání. Navíc, když se člověk rád na stejná místa vracívá. Krajina je svými horami a nížinami protkanými řekami pozoruhodná rytmizací přírodních hodnot a tvořivé síly lidského ducha.

PR Průchodnice

Jako patriot a starosta Zábřeha si vás dovolím pozvat k objevování pohoří, kterému dal Zábřeh jméno. Zábřežská vrchovina začíná na jihu na Prostějovsku Velkým Kosířem (442 m. n. m.). Vrchol s rozhlednou je znám též jako „Hanácké Mont Blanc“ a nabízí nezapomenutelné pohledy na úrodnou rovinatou Hanou. Při výletu nezapomeňte navštívit letos nově otevřený klasicistní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem. Zázemí pro výtvarnou tvorbu Josefa Mánesa zde vytvářeli příslušníci portugalského šlechtického roku Sylva-Tarouca. Toto spojení umělce a jeho mecenášů poněkud nezapadá do uměle vytvářených a mnohde dodnes tradovaných představ o vztazích mezi „cizáckou“ šlechtou a českým obyvatelstvem. Nejvyšším vrcholem Zábřežské vrchoviny je Lázek (714 m) na severu.

Vedle Javoříčských a Mladečských jeskyní jsou pro rodinné výlety atraktivní i další vápencové skalní útvary, například přírodní rezervace Průchodnice ležící 5 km severně od Konice přímo vybízí k projití skalním masívem.

Turisticky lákavý je hrad Bouzov, k nedalekému Mírovu se zase váže pověst, že v jeho červené omítce koluje krev politických vězňů. Dnes opuštěné pískovcové lomy u Maletína poskytly kvalitní kámen pro historickou výstavbu Olomouce včetně památky UNESCO, Trojičního sloupu. Na východních svazích Zábřežské vrchoviny leží město Zábřeh, založené v polovině 13. století vedle historické cesty ze severní Moravy do Čech. Ta vedla v nivě Moravské Sázavy a byla střežená hradem Hoštejn (dnes zřícenina). V polovině 19. století v údolí přibyla železnice. Na úseku železničního náspu opuštěného při modernizaci železničního koridoru díky zkrácení tunelem přes kopec Hejnici je dnes vybudovaná cyklostezka s železničním skanzenem.

Zastavení naučné stezky na drážním tělese

To je jen malá ochutnávka zajímavostí, které skrývá Zábřežská vrchovina. K její návštěvě vás srdečně zvu a přeji hodně zážitků.

Autor: František John | pondělí 18.7.2016

Zdroj: https://frantisekjohn.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=537157